پروژه های پایان نامه

** جدید: ترتیب مراحل انجام پروژه پایان نامه را در اینجا می توانید مشاهده فرمایید.

اینجانب پروژه های پایان نامه تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی مکانیک) را در راستای دو هدف گسترش علم و رفع مشکلات صنعتی تعریف می نمایم. بنابراین موضوع پایان نامه در مقطع تحصیلات تکمیلی می بایست در یکی از دو شرط زیر صدق نماید:

۱- دسته اول: موضوع پایان نامه در راستای نیاز صنایع iran-weld-1024x561

و شرکت ها باشد و مورد حمایت صنعت قرار گیرد. در این حالت موضوع پروژه از طرف دانشجو می تواند مطرح شود. انتخاب موضوع از این دسته برای همه دانشجویان به خصوص دانشجویان شاغل امکانپذیر است و توصیه می شود.

برخی موضوعات صنعتی:

۱-۱- فایل های اعلام نیاز پژوهشی شرکت مارون (سال ۹۴):  Maroon 1 Maroon 2

۲-۱- اعلام نیاز شرکت لوله سازی اهواز (سال ۹۴): لوله سازی اهواز

۳-۱- اعلام پژوهش شرکت گاز: Gas Co. 9408 و فرم های آن: gasco_forms

لطفا برای اعلام نیازهای بیشتر به اینجا مراجعه نمایید.۲- دسته دوم: موضوع پایان نامه از شاخه های گسترش علوم نوین و مدل سازی مفهومی پدیده های انتقال که مورد توجه اینجانب است انتخاب شود. 506141_MWRQhywvالبته در این دسته نیز اخذ حمایت صنعتی لازم است. با این توضیح که ابتدا موضوع پیشنهاد می شود و در راستای موضوع کار به پیش می رود و سپس از پیشبرد کار و با درنظر گرفتن سودمندی نتایج تحقیق حمایت یکی از صنایع در استان اخذ خواهد شد.

برای انتخاب موضوع در این دسته دانشجو باید توانایی علمی بالایی داشته باشد. بنابراین، معدل بالای هفده در مقطع کارشناسی و کسب نمره هجده در حداقل دو درس مقطع کارشناسی ارشد ضروری است. در صورتی که دانشجو شرایط ذکر شده را نداشته باشد، ولی اطلاعات مهندسی و توانایی کار با کامپیوتر بالایی داشته باشد، می تواند با اینجانب هماهنگ نماید تا چند تکلیف نمونه در راستای موضوع پایان نامه به دانشجو محول شود و در صورتی که بتواند به خوبی تکالیف را حل نماید می تواند از این دسته موضوع انتخاب نماید.

شاخه های فعال اینجانب در زمینه مدل سازی و علوم نوین:

۱- جریان و انتقال حرارت در ماده متخلخل با درنظر گرفتن عدم تعادل حرارتی

یک محیط متخلخل یک محیط و ساختار ناهمگن از حفره های یک ماتریس جامد و سیال می باشد. محیط imagesمتخلخل می تواند شکل طبیعی داشته باشد. مانند صخره ها، بسترها، شن، ماسه، اسفنج و چوب. همچنین محیط متخلخل می تواند به صورت مصنوعی ساخته شودو مانند گلوله های کاتالیتی، فتیله های، عایق ها و یا یک دسته پره. انتقال حرارت در محیط متخلخل کاربردهای وسیعی در صنعت دارد. برای مثال عبور هوای خنک از میان یک بستر ساخته شده از دانه های ساچمه گرم (تولید شده در یک فرآیند ساخت) نمونه ای از انتقال حرارت در محیط002 متخلخل است. با حالتی که دمای سیال و ماتریس جامد به صورت محلی برابر نباشد عدم تعادل حرارت اطلاق می شود. مثلا یک دسته لوله یا هیت سینک را می توان به صورت یک ماده متخلخل (محیط متخلخل) درحالت عدم تعادل حرارتی مدلسازی و طراحی نمود. با استفاده از مدلسازی محیط متخلخل، مسایل بسیار پیچیده مهندسی و انتقال حرارت به مسایل قابل درک و قابل حل تبدیل می شوند. جزئیات بیشتر

۲- ذوب و انجماد مواد تغییر فاز دهنده

طبق تعریف، اگر یک جسم جامد را در ظرفی گرم کنیم جنبش مولکول های آن تندتر می شود، در نتیجهIron_-melting مولکول ها با یکدیگر شدیدتر برخورد می کنند و از هم فاصله ی بیشتری پیدا می کنند. زیاد شدن فاصله ی مولکول ها از هم سبک می شود که ربایش بین آنها کمتر شود. حال اگر گرم کردن جسم را ادامه دهیم،‌فاصله ی مولکول ها از هم بیشتر و بیشتر و ربایش بین آنها کمتر و کمتر می شود. تا جایی که مولکول ها می توانند آزادانه در ظرف به حرکت درآیند و بدان ترتیب جامد به مایع تبدیل 41ehvia3BGL._SX342_می شود. در این حالت می گوئیم جسم جامد ذوب شده است. به دمایی که ماده ی جامد در آن ذوب می شود نقطه ذوب می گویند. در فرآیند ذوب و انجماد علاوه بر رسانش حرارتی در بخش مذاب، جابجایی طبیعی و یا اجباری سیال مذاب نیز نقش تعیین کننده ای در فرآیند و زمان ذوب یا انجماد دارد. همچنین، انرژی نهان تغییر فاز بر مدل سازی و نحوه حل معادلات حاکم تاثیر زیادی دارد. فرآیندهای ذوب و انجماد کاربردهای صنعتی بسیاری دارند. از عملیات جوش کاری و ریخته گری گرفته تا ذوب شدن یخ درون لیوان آب نمونه های از این پدیده می باشند. برای جزئیات بیشتر کلیک نمایید

۳- فیلتراسیون و طراحی فیلتر

براساس تعریف: یک فرآیند مکانیکی یا فیزیکی است که طی آن مواد معلق جامد از سیال (مایع یا گاز) جداسازی می‌شوند.

الیاف در یک جمله، رشته‌های بسیار باریکی هستند که دارای طول بلندی نسبت به قطر خود بوده و کاربردهای متفاوتی دارند. الیاف به طور کلی به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم‌بندی می‌شوند. محدودیت‌هایی که از نظر تأمین منابع در مورد الیاف طبیعی وجود دارد، موجب جهت دهی دانشمندان به سمت تولید الیاف مصنوعی شده است. این الیاف معمولا دارای قطری در محدوده ۵ تا ۵۰۰ میکرومتر هستند، ولی در سال‌های اخیر با پیشرفت فناوری نانو، تولید الیاف با قطر نانومتری مورد توجه فراوانی قرار گرفته است. نانوالیاف به صورت الیاف با قطر کمتر از ۱۰۰ نانومتر تعریف می‌شوند و با دارا بودن یک بعد خارج از محدوده polyester-filter-media-air-filtration-9155-2965065نانومتری، جزء دسته نانومواد تک بعدی قرار می‌گیرند. نسبت سطح به حجم بسیار بالا (این نسبت در مورد نانوالیاف تقریبا ۱۰۰۰ برابر الیاف میکرونی است)، انعطاف بالا در عامل‌دار کردن سطوح و خواص مکانیکی عالی از قبیل چقرمگی و استحکام کششی از خواص مورد توجه نانوالیاف در مقایسه با الیاف معمولی است. این خواص برجسته موجب شده است تا نانوالیاف گزینه مناسبی برای بسیاری از کاربردهای مهم باشند. برای طراحی یک فیلتر مناسب به منظور فیلتراسیون نانوذرات، ابتدا باید نیروهای موثر بر آنها را شناخت. از آنجا کfilter2ه نانوذرات در ابعاد نانو می¬باشند نیروهای تاثیرگذار بر آنها نیزجدید می باشد. فیلترهای متداول هوا برای فیلتراسیون میکرو ذرات معلق معمولا برپایه نیروهای موثر بر میکرو ذرات عمل می نمایند. میکرو ذرات غالبا تحت تاثیر اثر نیروی وزن، لختگی (اثر اینرسی و اینترسپشن)، نیروهای گریز از مرکز، نیروهای و نیروهای الکترواستاتیکی می باشند. برخلاف میکروذرات، نانوذرات تحت تاثیر این نیروها قرار ندارند. نتایج آزمایش های تجربی نشان می دهد که نانوذرات معلق در هوا تحت تاثیر معنادار نیروهای براونی و ترموفروسیس قرار دارند. بنابراین، طراحی فیلترهای جدید به منظور فیلتراسیون نانوذرات می بایست براساس این نیروها صورت گیرد.

 

۴- نانوسیال

بطور کلی، نانوسیال از ترکیب کسر حجمی مشخصی از نانوذرات  با سیال پایه حاصل می‏گردد. نانوذرات با اندازه‏های متفاوتی، بسته به نوع کارکرد از  ۱۰ تا ۱۰۰ نانومتر تولید می‏گردند. با پخش پایدار نانوi0225ذرات در محفظه‏های بسته، می‏توان انتقال حرارت را تا حد قابل ملاحظه‏ای نسبت به عدم حضور نانوذرات (فقط سیال پایه)، بهبود داد. نانوذرات مورد استفاده برای ساخت نانوسیالات، شامل اکسید‏های آلومینیوم، سیلیکا، تیتانیوم  و مس  و فلزاتی نظیر طلا و نقره هستند. برای سیال پایه نیز می‏توان به آب، اتانول، نفت و بطور سازمان یافته‏ای گلایکول اتیلن اشاره نمود. علاوه بر کاربردهای انتقال حرارت نانوسیالات کاربردهای پزشکی و شیمیایی نیز دارند.

 

۵- نانو/میکرو الکترومکانیکال سیستم

سیستم‌های میکرو و نانو الکترومکانیکی (MEMS/NEMS)، فناوری سیستم‌های کوچک در ابعاد میکرو و نانو می‌باشند که اهداف این دستگاه‌ها پیشرفت دقیق‌تر و سریع‌تر سیستم‌‌های مکانیکی و الکترونیکی می‌باشد.عملکردNEMS33 عمده این سیستم‌ها بر اساس تغییر شکل یک تیر در ابعاد میکرو و نانو است، لذا مطالعه رفتار و کنترل میکرو و نانو تیرها از اهمیت خاصی در علوم مختلف برخوردار خواهد بود. برای ایجاد تغییر شکل در میکرو و نانو کلیدها از مکانیزم‌های تحریک متفاتی مانند الکتروستاتیک، NEMS44مغناطیس و حرارت استفاده می‌شود. در میان میکرو و نانو تیرها، تیرهای یک سر گیردار و دو سر گیردار که توسط نیروی الکترواستاتیکی تحریک می‌شوند کاربرد وسیع‌تری دارند. از ویژگی‌ میکرو و نانو کلید‌های الکترواستاتیک که آن‌ها را از سایر کلیدها متمایز می‌سازد، کوتاه بودن زمانNEMS22 پاسخ آن‌ها می‌باشد. به عنوان نمونه از تیرهای یک سر گیردار در میکروسکوپ نیروی اتمی، بیوسنسورهای الکتروشیمیایی و از تیرهای دو سر گیردار در میکرو NEMS6آینه‌ها و دریچه تنظیم نور استفاده می‌شود. مدل سازی سیستم های میکرو/نانو الکترومکانیکی برای بهبود و طراحی ابزارک های جدید بسیار حایز اهمیت است.

 

۶- برهمکنش سیال و سازه

برهمکنش میان یک سازه جامد یا شکل پذیر با یک جریان سیال داخلی یا خارجی به مسئله برهمکنش سیال سازه یا Fluid Structure Interaction یا اصطلاحا FSI معروف است. اغلب در این نوع مسایل سیستم شبکه (مش) به دلیل تغییر شکل سازه متحرک می باشد. مثال های متعددی از کاربردهای این نوع مسئله شامل ارتعاش یک سازه یا دمپ ارتعاش یک سازه در اثر برخورد با هوا، جریان خون در رگها، ارتعاش پره های یک توربین در اثر برخورد سیال و ایجاد کاویتاسیون در اثر حرکت سریع سازه اشاره نمود. در این میان تاثیر تغییر برهمکنش میان سیال و سازه و تاثیر آن بر انتقال مسئله مهمی است که کاربردهای انتقال حرارت بسیاری می تواند داشته باشد. مثلا اگر یک دسته فین در حال نوسان باشند فرکانس و دامنه نوسان بر افزایش یا کاهش انتقال حرارت تاثیر دارد. در تصویر مقابل (روی تصویر کلیک کنید) کانتورهای سرعت جریان انتقال حرارت جابجایی طبیعی در یک محفظه نشان داده شده است. محفظه از بالا و پایین عایق شده و دیواره سمت راست سرد و دیواره سمت چپ گرم می باشد. پره روی دیواره گرم انعطاف پذیر بوده و در اثر جریان جابجایی طبیعی دستخوش تغییر شکل و نوسان می شود. نوسان پره بر حرکت سیال و جریان انتقال حرارت تاثیر دارد. در شکل مقابل رنک آبی سرعت کم و رنگ قرمز سرعت زیاد سیال را نشان می دهد. تصویر مقابل، توسط آقای مهندس جام سحر (دانشجوی کارشناسی ارشد گروه تبدیل انرژی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول، به راهنمایی اینجانب و مشاوره پرفسور علی چمخا) استخراج شده و به وب سایت اینجانب هدیه شده است. از دیگر نمونه های پدیده برهمکنش سیال و سازه، ارتعاش بدنه سیلندر موتورسیکلت، ارتعاش کندانسور یا اواپراتور کولر گازی و ارتعاش لوله ها و سیستم های انتقال حرارت نام برد.

 

۷- بهینه سازی هوشمند

بشر تقریبا در همه موارد زندگی روزمره خود به تصمیم‏ گیری می‏ پردازد و تقریبا در همه موارد تصمیم‏ گیری سعی دارد تا بهترین تصمیم را اتخاذ کند. opt2در طول سالیان درازی که جهان با ریاضیات و مسائل آشنا شده است، راه‏های بسیاری برای بهینه‏ سازی پاسخ‏ ها ارائه شده است، که هر کدام برای نوعی خاص از مسائل کاربرد دارد. در حل مسائل مهندسی نیز همواره به دنبال یافتن بهترین جواب ممکن هستیم. هدف اصلي روش‌هاي هوشمند به‏ كارگرفته شده در هوش مصنوعي، يافتن پاسخ بهينه مسائل مهندسي است. وجود مسايل پيچيده علمي منجر مي‎شود تا سراغ روش‏هاي بهينه‏ سازي رفته و مساله مورد نظر را به‏ وسيله آنها حل كرد. با توجه به زمانبر بودن و پيچيدگي روش‏هاي دقيق، از روش‏هاي بهينه‏ سازي هوشمند استفاده مي‏ شود. لفظ بهینه‏ سازی بر هر چه بهتر کردن راه حل مربوط به یک مساله تاکید دارد. بهینه‏ سازی سعی دارد تا با تغییر دادن یک ایده ابتدایی به سوی جواب بهینه حرکت کند. این مسیر حرکت optimization1ممکن است به جواب بهینه یا نزدیک به بهینه برسد. با رسیدن به یک جواب باید پرسید آیا این تنها جواب است؟ و آیا این جواب بهترین جواب است؟ که سوال اساسی مبحث بهینه‏ سازی است. منظور از بهینه‏ سازی معمولا ابزاری ریاضی است که به چنین سوال‏هایی پاسخ می‏دهد. روش‌هاي كلاسيك رياضيات، داراي دو اشكال اساسي هستند. اغلب اين روش‌ها، نقطه‏ بهينه‏ محلي را به عنوان نقطه‏ بهينه‏ كلي در نظر مي‌گيرند و نيز هر يك از اين روش‌ها، تنها براي مسأله خاصي كاربرد دارد.
درواقع، بهينه‏ سازي ابزاري رياضي است كه براي يافتن پاسخ بسياري از پرسش‏ها در خصوص چگونگي راه حل مسايل مختلف به كار مي‏رود. در بهينه‏ سازي از يافتن بهترين جواب براي يك مساله صحبت به ميان مي‏ آيد. لفظ بهترين به‏ طور ضمني بيان مي‏ كند كه بيش از يك جواب براي مساله مورد نظر وجود دارد كه البته این جواب‏ها داراي ارزش يكساني نيستند. تعريف بهترين جواب، به مساله مورد بررسي، روش حل و همچنين ميزان خطاي مجاز وابسته است. بنابراين نحوه فرمول‏بندي مساله نيز بر چگونگي تعريف بهترين جواب تاثير مستقيم دارد. برخي از مسايل جواب‏ هاي مشخصي دارند؛ بهترين بازيكن يك رشته ورزشي، طولاني‏ترين روز سال و پاسخ يك معادله ديفرانسيل معمولي درجه اول از مثال‏ هايي هستند كه مي‏توان از آنها به‏ عنوان مسايل ساده نام برد. در مقابل، برخي از مسايل داراي جواب‏هاي بيشينه يا كمينه متعددي هستند كه به نام نقاط بهينه يا اكسترمم شناخته مي‏ شوند و در‏این‏صورت بهترين جواب يك مفهوم نسبي خواهد بود. بهترين اثر هنري، زيباترين منظره و گوشنوازترين قطعه موسيقي از مثال‏هايي opt3هستند كه مي‏توان براي اين گونه مسايل بيان كرد. بدین منظور، محققین و متخصصان در سال‏های اخیر با بررسی روش زندگی برخی از موجودات زنده و منطق حاکم بر آن، به شبیه سازی روش‏های هوش‏ مصنوعی و متد محاسباتی این روش‏ها نسبت به منطق حاکم بر نوع زندگی جاندارن پرداخته‏ اند که از آن جمله می‏توان به شیوه زندگی پرندگان که الگوی روش ازدحام ذرات است و همچنین به منطق حاکم بر زندگی گروهی زنبورهای عسل که الگوی روش کلونی زنبور عسل است اشاره نمود. استفاده از روش های بهینه سازی هوشمند در یافتن پاسخ سئوالات و طراحی های مهندسی مکانیک بسیار حایز اهمیت است.

 

 

 

 

برای جزئیات موضوعات پیشنهادی پایان نامه و عنوان دقیق موضوعات لطفا ایمیل بزنید. ایمیل اینجانب در صفحه اول سایت وجود دارد.